Bez kategorii

XXII  Ogólnopolski Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół

W dniach 20-22 października 2022 r. odbył się XXII Ogólnopolski Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół,  zorganizowany przez XCIX  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie połączony z obchodami jubileuszu 25 lecia istnienia XCIX Liceum.

Zjazd rozpoczął się od mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, po której uroczystości przeniosły się do budynku szkolnego. Podniosłym momentem było uhonorowanie dyrektorów i nauczycieli szkół herbertowskich Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz medalem okolicznościowym z okazji 20 lecia Klubu Herbertowskich Szkół. Ponadto wręczono nagrody uczniom – laureatom konkursów herbertowskich m.in. konkursu „Płynąć pod prąd”.  Po uroczystej gali nastąpił przejazd delegacji szkół na Cmentarz Powązkowski oraz złożenie kwiatów na grobie Zbigniewa Herberta –  Patrona szkół. W godzinach wieczornych wszyscy udali się do Teatru Muzycznego Roma na musical „Aida” z muzyką Elton’a John’a.

Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania Belwederu oraz Łazienek Królewskich.  Bardzo dużą atrakcją przygotowaną dla uczestników zjazdu była wizyta w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Tym razem jednak nie było spektaklu, a możliwość wejścia za kulisy.  Następnie uczestnicy odwiedzili również Muzeum Warszawy oraz wzięli udział w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez gospodarzy zjazdu.

Oprócz oficjalnych uroczystości, delegacje  szkół  herbertowskich udały się do domu naszego Patrona Zbigniewa Herberta i spotkały się z żoną Poety p. Katarzyną Herbert. Możliwość spędzenia choć krótkiej chwili w gabinecie, gdzie tworzył Z. Herbert, a w którym nic nie zostało zmienione, zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.

Zwieńczeniem wieczoru było oglądanie nocnej panoramy miasta z tarasu widokowego na szczycie Pałacu Kultury i Nauki oraz spacer uliczkami Starego Miasta.

Podczas trzeciego  dnia zjazdu odbył się wykład o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta  poprowadzony przez p. dr. hab. Karola Hryniewicza. Następnie delegacje szkół udały się na cmentarz w Otwocku, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów na grobie śp. Haliny Herbert-Żebrowskiej – siostry naszego Patrona. Zjazd zakończyło wspólne zwiedzanie Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

Kolejny XXIII Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół odbędzie się w 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 66 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu, na który już dziś bardzo serdecznie zapraszamy.

Z herbertowskim pozdrowieniem

Wojciech Kalicki

Prezes Klubu Herbertowskich Szkół

[ngg src=”galleries” ids=”37″ display=”basic_thumbnail”]