XVIII Zjazd – Brzeg 2016

W dniach 7-8 października 2016 r. odbył się XVIII Ogólnopolski Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół w Brzegu.

Uroczyste otwarcie Zjazdu odbyło się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Brzegu. Na Zjazd przybyli uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy z 15 szkół herbertowskich: z Bełchatowa, Brzegu, Elbląga, Gdańska, Lublina, Olsztyna, Siemianowic Śląskich, Słubic, Słupska, Trzebiatowa, Warszawy, Wrocławia, Wronek, Żerkowa, Żor. Swoją obecnością uroczystość uświetnili m. in.: Opolski Kurator Oświaty – p. Michał Siek były wicedyrektor II LO w Brzegu i członek Komitetu  Założycielskiego Klubu Herbertowskich Szkół w 2001r.,  Starosta powiatu brzeskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Brzeg.

Podczas uroczystej inauguracji odbyła się ceremonia wręczenia dyrektorom i nauczycielom szkół herbertowskich Medali KEN przyznanych przez Ministra Edukacji Narodowej  za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze  oraz  popularyzowanie twórczości Patrona Szkoły – Zbigniewa Herberta.

Rozstrzygnięto konkursy organizowane cyklicznie w ramach działalności klubu, a także ogólnopolski konkurs poezji Zbigniewa Herberta „Płynąć pod prąd”. Zebrani obejrzeli następnie piękną impresję teatralną „Ciało i Ołów” opartą na poezji Zbigniewa Herberta i ukraińskiego poety Borysa Humeniuka w wykonaniu uczniów z II LO-  szkolnej grupy teatralnej „Cogito”.

W pierwszym dniu Zjazdu na Zamku Piastów Śląskich dyrektorzy i nauczyciele uczestniczyli w walnym posiedzeniu Klubu Herbertowskich Szkół zaś młodzież uczestniczyła w warsztatach teatralnych prowadzonych przez  aktora p. Tomasza Stochniała. Odbył sie również  spacer po starym i nowym Brzegu, było też nocne zwiedzanie  Muzeum Piastów Śląskich czyli Śląski Wawel”. O odległej historii naszego państwa opowiadał z ogromną pasją dyrektor muzeum p. Paweł Kozerski.

W drugi dzień świętowania uczestnicy Zjazdu przejechali do lasów w okolicach Kurzni, gdzie po dłuższym spacerze i relaksującym pobycie na łonie natury zasiedli do posiłku w pobliskiej leśniczówce. Był to czas na lepsze wzajemne poznanie się, wymianę myśli, różnorodne refleksje i wspólną zabawę inegracyjną.

Do podsumowania tych dwóch uroczystych dni niech posłużą słowa przewodniczącego Rady Głównej Klubu Herbertowskich Szkół p. dyrektora Wojciecha Kalickiego:

„Spotykamy się, bo połączył nas człowiek, który wierzył w prawdę, honor, wierność, w świat wartości, tak bardzo niepopularnych i obcych współczesnemu człowiekowi. Był on sędzią naszej epoki, który wnikliwie osądzał wartości, który stał na straży tych wartości najwyższych w życiu ludzkim. My, jako szkoły noszące imię Zbigniewa Herberta, chcemy szukać i ocalać to, co wydaje się ginąć w świecie egoistycznego konsumpcjonizmu.”

 

Już dziś zapraszamy na kolejny XIX Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół w 2017 r. do Żerkowa.

Do zobaczenia!