XVI Zjazd – Siemianowice Śląskie 2014

XVI Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół
18-19 września 2014r.

Plan Zjazdu

     W dniach 18 i 19 września 2014 roku odbył się XVI Ogólnopolski Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół pod hasłem „żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia” zaczerpniętym z wiersza Zbigniewa Herberta Modlitwa Pana Cogito. Gospodarzem tegorocznego zjazdu był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” z Siemianowic Śląskich.  W  spotkaniu wzięły udział delegacje /dyrektorzy, wicedyrektorzy, nauczyciele i uczniowie/ 17 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski: z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Lublina, Częstochowy, Słupska, Trzebiatowa, Słubic, Żerkowa, Wrocławia, Żor, Żerkowa,  Elbląga,  Bełchatowa, Wronek oraz Siemianowic    Śląskich. Obecnie do Stowarzyszenia należy 20 szkół  z Polski oraz jedna z Nowego Jorku.
Zjazd rozpoczął się Mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła z udziałem pocztów sztandarowych i delegacji szkół herbertowskich. Po zakończonej Mszy wszyscy w towarzystwie orkiestry górniczej przeszli ulicami miasta do Parku Tradycji, gdzie miała miejsce uroczysta inauguracja Zjazdu, podczas której głos zabrali: Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” p. Danuta Kopyczok, Wiceprezydent miasta Siemianowic Śląskich, Przewodniczący Rady Miasta oraz reprezentant Śląskiego Kuratora Oświaty. Oczywiście w gronie przemawiających nie mogło zabraknąć prezesa Klubu Herbertowskich Szkół p. Wojciecha Kalickiego – dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Po przemówieniach miał miejsce piękny  spektakl artystyczny  przygotowany przez gospodarzy pod kierunkiem p. Bożeny Rosickiej- nauczyciela języka polskiego.
Ważnym wydarzeniem Zjazdu była ceremonia wręczenia dyrektorom i nauczycielom szkół herbertowskich Medali Komisji Edukacji Narodowej. Medale przyznał Minister Edukacji Narodowej przede wszystkim za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu twórczości Zbigniewa Herberta.
Kolejnym punktem programu było nagrodzenie uczniów – laureatów dwóch ogólnopolskich konkursów: literackiego „Pan Cogito wobec wyzwań XXI wieku” i fotograficznego „Pocztówka z podróży Zbigniewa Herberta”.
Wykład o podróżach Zbigniewa Herberta przedstawił p. prof. Rafał Żebrowski, siostrzeniec Poety. W części oficjalnej głos zabrała także p. Krystyna Rycerska reprezentująca Fundację imienia Zbigniewa Herberta z Warszawy. Przeczytała ona list p. Katarzyny Herbert skierowany do uczestników Zjazdu oraz złożyła podziękowanie szkołom herbertowskim m.in. za wielkie zaangażowanie w ogólnopolską akcję  Czytam w podróży Herberta.
Następnie uczestnicy Zjazdu zwiedzili Park Tradycji i obejrzeli wystawę, przygotowaną przez  bibliotekę szkolną i Miejską Bibliotekę Publiczną w Siemianowicach Śląskich, dotyczącą życia i twórczości Zbigniewa Herberta. Z Parku Tradycji młodzież pojechała do Parku Śląskiego, a delegacje nauczycieli udały się na spotkanie Klubu Herbertowskich Szkół do Willi Fitznera. Na zakończenie pierwszego dnia młodzież  bawiła się wspólnie na dyskotece.
Drugi dzień  Zjazdu dostarczył zupełnie innych wrażeń. Największą atrakcją było zwiedzanie jedynej w swoim rodzaju kopalni węgla kamiennego, do której zjechaliśmy prawdziwą klatką szybową, by przekonać się, jak wygląda praca górników pod ziemią.
Na udostępnionych do zwiedzania poziomach 170m i 320m czekało na nas wiele atrakcji. Poziom 170m to historia górnictwa na żywo. Tu widać jak wyglądała praca w kopalni w XIX i na początku XX wieku. Spacer po wydrążonych ponad 100 lat temu chodnikach oddaje niepowtarzalny klimat starej kopalni. Zobaczyliśmy tam również stajnie końskie, dawną komorę pomp oraz Kaplicę Św. Barbary.
Największymi atrakcjami na poziomie 320m były pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką. To właśnie tu znajduje się najgłębiej położona w kopalni węgla kamiennego trasa turystyczna w Europie.
Dzięki temu, że w niektórych miejscach jest dość nisko i ciasno, chodniki toną w ciemnościach i wypełnia je hałas maszyn górniczych – można posmakować warunków pracy górników w czynnych kopalniach. Zaskakujące dla zwiedzających było to, że w Kopalni Guido regularnie odbywają się koncerty, spektakle, konferencje. Na poziomie 320m funkcjonuje też najgłębiej położony pub w Europie, a może nawet i na świecie.
Po prawie 3 godzinach zwiedzania wyjechaliśmy na powierzchnię, by zaraz po obiedzie udać się do Planetarium Śląskiego. Kopalnia węgla kamiennego i Planetarium – dwa tak różne miejsca, ale każde z nich skłaniało do filozoficznych przemyśleń o życiu i znaczeniu człowieka we wszechświecie. Nauczyliśmy się rozumieć nie tylko jak pisał poeta – innych ludzi, inne języki, inne cierpienia – ale też nauczyliśmy się pokory wobec wszystkiego, co nas otacza.
Po podziękowaniu p. dyr. Danucie Kopyczok oraz całej Społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” w Siemianowicach Śląskich za wspaniałą gościnność  oraz po pożegnaniu, uczestnicy zjazdu rozjechali się w różne strony Polski, by za rok spotkać się na XVII Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół w Lublinie – kolebce naszego jedynego w swoim rodzaju Ogólnopolskiego Stowarzyszenia.
Do zobaczenia!