III Liceum Ogólnokształcące imienia Zbigniewa Herberta w Żorach

Pełna nazwa szkoły

logo III LO zory

 

III Liceum Ogólnokształcące imienia Zbigniewa Herberta w Żorach

Krótka historia szkoły od nadania imienia

III Liceum Ogólnokształcące w Żorach zostało założone 1 września 1995 roku.
Liceum przyjęło imię Zbigniewa Herberta 7 kwietnia 2001 i było jedną ze szkół, które
w tym samym roku powołały do życia Stowarzyszenie Klubu Herbertowskich Szkół.

Dzień nadania szkole imienia jednego z największych polskich poetów był niezwykle uroczystym i ważnym dniem w historii szkoły.  W kolejne rocznice tego wydarzenia zorganizowano dla mieszkańców Żor recitale: Michała Bajora, Jacka Wójcickiego, Grzegorza Turnaua i Stanisława Sojki.

Jednym z powodów wyboru Zbigniewa Herberta na Patrona naszej szkoły była chęć propagowania Jego twórczości i ideałów, które głosił.

Tradycją naszej szkoły stał się Dzień Patrona, który obchodzimy rokrocznie
w okolicy 29 października – urodzin Herberta. Odbywa się wtedy uroczysty apel, na którym uczniowie klas pierwszych ślubują na Sztandar Szkoły m. in. „…wcielać w życie ideały Patrona”. Wszystkie zajęcia dydaktyczne w tym dniu poświęcone są postaci
i twórczości Zbigniewa Herberta. Towarzyszą im również ciekawe konkursy.

Od roku 2003 nasze Liceum jest organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Zbigniewa Herberta w Żorach.  Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa śląskiego. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie komisji i publiczności wybranego przez siebie wiersza Zbigniewa Herberta. Do tej pory odbyło się 13 edycji konkursu. Impreza stale się rozwija i cieszy coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli – średnio około 120 kandydatów rocznie zgłasza chęć udziału w konkursie, a w rekordowym roku 2009 przyjęliśmy ponad 200 zgłoszeń.

Doskonałą okazją do zaprezentowania szerszej publiczności sylwetki naszego Patrona był fakt ustanowienia przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej roku 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta. Był to dla nas niezwykle pracowity rok. Przygotowaliśmy wystawę pt. „Życie wieczne Pana Cogito”, prezentującą najważniejsze wydarzenia z życia Poety, Jego Twórczość oraz wybrane rysunki. Wystawa była dostępna dla szerokiej publiczności
w Muzeum Miejskim w Żorach, a następnie w siedzibie Narodowego Banku Polskiego
w Katowicach. W tym samym roku zorganizowaliśmy sesję popularnonaukową z udziałem  Barbary Toruńczyk, profesora Mariana Kisiela i Adama Michnika oraz wystawiliśmy sztukę na podstawie dramatu Zbigniewa Herberta „Jaskinia filozofów”.

Szkoła stale się rozwija i stara sprostać wymaganiom i potrzebom młodego pokolenia. Wciąż otwierane są nowe kierunku kształcenia takie jak: policyjno-prawny, ratownictwa medycznego i mistrzostwa sportowego.

Dane teleadresowe

Adres: oś. im. gen. Wł. Sikorskiego 52, 44-240 Żory
e-mail: zs3zory(at)op.pl
strona www: www.zs3zory.aplus.pl

[Best_Wordpress_Gallery id=”26″ gal_title=”Żory”]