Historia Klubu

Klub Herbertowskich Szkół to stowarzyszenie, do którego należą szkoły noszące imię Zbigniewa Herberta. Zjazd Założycielski odbył się 22-23 lutego 2001 r. w Lublinie. Dyrektorzy placówek oświatowych przyjęli za cel Klubu integrację społeczności szkolnych wokół osoby Patrona i świata Jego wartości zawartego w twórczości poetyckiej oraz organizację różnych imprez kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, propagujących twórczość Księcia Poetów Polskich. W Radzie Patronackiej Klubu Herbertowskich Szkół zasiedli m.in.: Minister Edukacji Narodowej – Katarzyna Hall, bliscy Poety – Katarzyna Herbert, Halina Herbert-Żebrowska, dr Rafał Żebrowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenci Lublina i Słupska, profesorowie uniwersytetów lubelskich.
Szkoły członkowskie każdego roku organizują spotkania uczniów i nauczycieli, które są okazją do lepszego poznania się, zintegrowania. Zjazdom towarzyszą imprezy i konkursy przybliżające wychowankom „herbertowskim” twórczość Patrona.

Dnia 23.02.2001 r. w galerii malarstwa – sali Lubelskiego Zamku miała miejsce kulminacyjna część Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół, podczas której, w obecności rodziny poety, władz miejskich, oświatowych, młodzieży oraz zaproszonych gości nastąpiło uroczyste podpisanie Aktu Założycielskiego przez dyrektorów szkół członkowskich.

Uroczystość zainaugurowano słowami poezji Zbigniewa Herberta w wykonaniu młodzieży.Uczeń XIV LO Przemysław Szymański, który recytował utwór pt. „Potęga smaku”, natomiast uczennica Martyna Bogucka zaśpiewała wraz z chórem szkolnym „Przesłanie Pana Cogito”. Gospodarz Zjazdu Założycielskiego p. dyr. Wojciech Kalicki powitał zebranych Gości, a szczególnie gorąco delegacje Szkół Herbertowskich, które za chwilę dokonają uroczystego podpisania aktu.

„Ogromnie cieszy nas fakt, iż inicjatywa zawiązania Klubu spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony szkół partnerskich, z przyjęciem i otwarciem na nasze propozycje. Mamy nadzieję, że ta współpraca przyniesie korzyści wszystkim, a wyznaczone cele będą pomocą w procesie dydaktyczno-wychowawczym, uatrakcyjnią pracę naszych placówek oświatowych, nauczycielom dadzą możliwość wymiany doświadczeń”.

 

Delegacje szkół przybyły na ceremonię podpisania Aktu Założycielskiego z pocztami sztandarowymi. Podpisania aktu dokonali członkowie Klubu oraz Honorowi Świadkowie tego wydarzenia.W sali zamkowej, gdzie miały miejsce liczne wydarzenia historyczne, Prezydent Miasta p. Andrzej Pruszkowski dokonał wręczenia Aktów Założycielskich poszczególnym szkołom członkowskim na ręce ich dyrektorów.

 

Żona poety – Katarzyna Herbert powiedziała m.in.:

„Inicjatywę powołania Klubu tych szkół naprawdę trudno przecenić. Wydaje mi się, że jest to wielki wkład w budowanie kultury, uświadamianie młodzieży, do czego człowiek jest powołany i jakim celom ma służyć nawet za cenę wyrzeczeń. (…) Przede wszystkim wyrażam wdzięczność organizatorom Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, dyrektorowi Kalickiemu, któremu należą się laury i nauczycielom, władzom miasta Lublina i wszystkim, którzy z takim nakładem pracy i oddania inicjatywę Klubu Szkół Herbertowskich wprowadzili w życie”.

 

Prezydent miasta Lublina, p. Andrzej Pruszkowski

„Cieszę się niezmiernie z tego, że Lublin gości tak wieu wspaniałych ludzi, którzy przybyli do nas z różnych stron kraju po to, aby w imię tych wartości, które przyświecały poezji Zbigniewa Herberta, spotykać się i znaleźć jak najlepsze metody na przekazanie ich następnym pokoleniom. W tym właśnie należy upatrywać historycznej szansy. Sądzę, że ta młodzież wchodząca w trzecie tysiąclecie, której dojrzałość już niedługo przesądzi o tym, według jakich zasad i na jakich wartościach będzie budowany nasz kraj, nasze społeczeństwo, ma właściwe przed sobą drogowskazy. Nie zginie opierając się na tym przesłaniu, które tak pięknie, i mam nadzieję skutecznie, kadra pedagogiczna przekazuje młodym Polakom”.

Mazowiecki Wicekurator Oświaty – p. Grażyna Ignaczak-Bandych

Proszę Państwa, ta idea ma wielkie perspektywy przed sobą. Bo to, co wczoraj zostało uzgodnione, to nie tylko współpraca w dziedzinie propagowania idei, myśli, twórczości Zbigniewa Herberta, to także wspólne zjazdy tych szkół, współpraca nawet na niwie sportowej i myślę, że tego Zbigniew Herbert nie był w stanie przewidzieć …”.

 

Zjazdy Klubu Herbertowskich Szkół:

I – w Lublinie w 2001 roku (Zjazd założycielski)

II – w Brzegu w 2001 r.

III – w Żorach w 2002 r.

IV – w Warszawie w 2002 r.

V – w Gdańsku w 2003 r.

VI – w Bełchatowie w 2004 r.

VII – w Żerkowie w 2005 r.

VIII – w Słupsku w 2006 r.

IX – w Częstochowie w 2007 r.

X  – we Wrocławiu  w 2008 r.

XI – we Wronkach w 2009 r.

XII – w Trzebiatowie w 2010 r.

XIII – w Słubicach w 2011 r.

XIV – w Białołęce w 2012 r.

XV – w Kołobrzegu w 2013 r.

XVI – w Siemianowicach Śląskich w 2014 r.

XVII – w Lublinie w 2015 r.

XVIII – w Brzegu  w 2016 r.

XIX – w Warszawie w 2017 r.

XX – w Gdańsku w 2018 r.

XXI – w Słupsku w 2019 r.

XXII – w Warszawie w 2022 r.

XXIII – we Wrocławiu w 2023 r.

XXIV – w Siemianowicach Śląskich w 2024 r.

XXV – w przygotowaniu w Trzebiatowie w 2025 r.